HAMIS! A macskák testi felépítése és egyensúlyérzéke annyira kifinomult, hogy lehetőség szerint talpra érkezzen a zuhanó cicus, de ez egyáltalán nem minden esetben lehetséges. Tudunk olyan csodás esetekről, ahol a macska a 15. emeletről zuhant ki és élve megúszta, de olyanról is, ahol az első emeleti ablakból kiesett cica többszörös töréseket és halálos belső sérüléseket szerzett. Még a fél méter magas kanapéról is eshet olyan szerencsétlenül, hogy eltöri a medencecsontját.
2. A sziámi macskák nem valók gyerek mellé, mert elég vad a természetük.
HAMIS! Az ősi Sziámban a sziámi macskát szent állatnak tekintették, és csak a buddhista szerzetesek, illetve a királyi család tarthatott ilyen macskát. De miért tartanák ezt a macskafajtát alattomosnak vagy durvának? A választ talán a Suzi és Tekergő című Disney filmben található, ahol két sziámi macska belopózik a házba, és semmit sem kímél annak érdekében, hogy ellophassa a kisbaba tejecskéjét. Bár nem túl hízelgő ez az ábrázolása a fajtának, a rajzfilmben való megjelenésük is azt mutatja, hogy igen híresek lettek. A természetükről pedig annyit, hogy a sziámi macska imádja az emberek társaságát, rendkívül kedves, és nagyon szeret „beszélgetni” a gazdijával. Egy kis játék vagy simogatás reményében akár szobáról szobára követi őt.
3. A keleti macskák nagyon okosak, és olyan furfangosan játszanak, mint a kutyák.
IGAZ! A keleti macskák igen intelligens macskák. Képesek megtanulni a nevüket, és már igen fiatal korban is hallgatnak rá. Gyakran fogják megnyerni veled szemben a játékokat, mert „úgy játszanak” mint egy kutya. Rendkívül „beszédes” fajta, sokat kommunikál a gazdájával, sőt próbálja fenntartani a csevegést.
4. A macska elszívja a levegőt a csecsemők elől.
HAMIS! Ez egy ostoba tévhit. A hiedelem szerint a kisbabákat a tej miatt környékezik meg a macskák. A cicák azonban nem szívják el a babáktól a levegőt – hogy is tennék –, de a tej helyett inkább vizet isznak. (A macskák laktózérzékenyek! A tejtől hasmenést kapnak, ami végzetes is lehet!)
5. Ha bekened a macskád talpát vajjal, akkor nem fog elcsavarogni.
HAMIS! Vicces kedvében lehetett aki ezt kitalálta. A macska először is le fogja nyalni a vajat a talpáról. Ráadásul te leszel dühös, mert zsírfoltokkal lesznek tele a bútoraid. Ha a cicád elbarangol célszerű a kutyákéhoz hasonló chip berakatása a bőre alá. Ezt az állatorvosod rakja be, és ha a cicád elveszne, ennek alapján tudják azonosítani a menhelyek és az állatorvosok. A vaj sajnos nem segít.
6. A macskák látásában van egy holttér, közvetlenül az orruk alatt.
IGAZ! A macskáknak valóban nem látnak az orruk alá, ezért nem találják meg – csak a szaglásukkal – a padlón a nyalánkságokat.
7. A kalikó macskák mind nőstények.
IGAZ! A kalikó macskák (háromszínű) többsége nőstény. Néha előfordul, hogy ilyen kandúr születik, de ezek közül a kandúrok közül gyakorlatilag mindegyik steril. Ezeket a macskákat Klinefelter hímekként ismerik.
(A Klinefelter-szindrómások nemi kromoszómakészlete XXY, ritkábban XXXY, ill. még ennél is több X-kromoszóma is jelen lehet a sejtek magjában. Mindez a herék sorvadását, férfihormon-hiányt vált ki.)
8. Ha csengőt teszel a macska nyakára, azzal megakadályozhatod, hogy egereket fogjon.
HAMIS! Bár ez az elmélet több mint száz éves, mégsem igaz. A legújabb kutatások alapján ezek a cicák még jobb vadászok, mint csengő nélküli társaik. A macskák ugyanis megtanulnak olyan finoman és hangtalanul mozogni, hogy a csengő se szólaljon meg. (Azért, inkább ne tegyél csengőt a nyakába, mert egyrészt balesetveszélyes, másrészt nagyon idegesíti az állatot.)
9. A macskák képesek gyógyítani magukat.
IGAZ! A macskák dorombolása fájdalomcsillapító hatású, s a csontsűrűséget is növeli, ami a kisebb baleseteknél nagyon hasznos a cicus számára a gyógyuláshoz. Ez azonban semmi esetre sem helyettesítheti a gyors és szakszerű állatorvosi ellátást!