A kutyakölyök születésekor vak és süket, hőszabályozó képessége nincs. A 10. naptól lát és hall, 3 hetesen jár és játszik, a 7. héten már szilárd táplálékot is eszik. A 7.-12. hét között feltétlenül találkoznia kell az emberrel, (ekkor szokja meg a környezet ingereit is), különben egész életében félénk, gyámoltalan marad. Kb. 10 hónaposan válik ivaréretté.
Egy kiskutya mellett nem lehet unatkozni. Kíváncsi, játékos, és mindig akad új ötlete.
A (közös) otthonunkat, területünket, főként téged és a családodat parancs nélkül is védelmezem. Előfordulhat, hogy elragadtatom magam, ezért meg kell tanulnom a határokat...
Ha sétálni viszel, pórázra és nyakörvre is szükségem lesz. Eleinte inkább én futtatlak téged, úgyhogy szedd a lábad, különben megfulladok! MEGOLDÁS: Cseréld le a nyakörvemet hámra, vegyél hosszabbítható pórázt, és taníts meg nyugodtan sétálni...
Ha megrázom magam, és látványosan ásítok, a várakozásomat jelzem.
Míg a nagytestű kutyák 7 évesen már „vének”, a kicsik csak 11 évesen kezdenek el öregedni. Elérhetik a 20 éves kort is.
Egy legenda szerint a kutyaorr nedvességének egy hőstett az oka: amikor a Noé bárkáján lévő kutyák felfedeztek egy lyukat a hajó oldalán, egyikőjük az orrával zárta el a beömlő víz útját, míg a másik segítséget hozott.
Filmek, legendák, irodalmi művek kutyaszereplői gyakran különleges képességekkel, és már-már emberi tulajdonságokkal rendelkeznek – nem is minden valóságalap nélkül. Magatartás-kutatók bebizonyították, hogy a szabadban élő (főként pásztor-) kutyák igenis képesek nagy távolságról is hazatalálni, bizonyos dolgokat előre megérezni. Ragaszkodásukról, feltétlen szeretetükről azonban legjobb, ha személyesen győződsz meg.
|