Az otthonunkba fogadott kutyáért felelősséggel tartozunk. A tartás (táplálás, ápolás, testmozgás, játék, nevelés) ugyanis nemcsak sok türelemmel és időbefektetéssel jár, hanem olykor költséges is. Ezért az új családtag befogadása előtt el kell töprengnünk a kutyavállalással kapcsolatos feltételeken.
A kutya alapvetően társas lény, aki nehezen viseli az egyedüllétet. Ezért annak semmi értelme, hogy kis kedvencünk a nap jelentős részét a lakásba zárva, vagy ami még rosszabb, megkötve egyedül töltse, miközben mi távol vagyunk. Szüleinkkel sem utazhatunk el hosszú időre úgy, hogy a család négylábú tagját ne vinnénk magunkkal, vagy ne bíznánk ismerősünk gondjaira.
Ha mindezeket nem sikerül teljesíteni, akkor sem kell csüggednünk, hiszen még mindig jobb olyakor meglátogatni egy barátunk kutyáját, mint otthonunkban kínozni sajátunkat. Aki viszont képes több évre szóló barátságot kötni egy kutyával, és vállalni tudja a gondoskodással járó terheket, páratlan kapcsolat részese lehet.
De melyik a számunkra legmegfelelőbb fajta? Ha házőrző kutyára vágyunk, nem árt szem előtt tartanunk, hogy egy kotorékebnek vagy ölebnek nem a házőrzés a feladata. Vegyük figyelembe azt is, hogy egy nagy mozgásigényű, aktív ebnek szűk lakásban nincs helye. Ha meg akarjuk őrizni szomszédjaink jóindulatát, bérlakásba ne vigyünk ugatós kutyát (pl. terrierek).
|